Kantor Chrzanów

Czy można przewidzieć kursy walut ?

By 15 czerwca 2019 21 października, 2022 No Comments
Kantor Chrzanów - Wymiana Walut
Kantor Chrzanów - Wymiana Walut
Wielu z nas uważa, że nie ma niczego bardziej nieprzewidywalnego, niż kursy walut.
Tymczasem okazuje się, że przewidzenie tego, jak będzie stało EURo, dolar czy frank szwajcarski jest dość proste, pod warunkiem, że pamiętamy o kliku zasadniczych czynnikach. Jakich, dowiesz się, czytając nasz wpis.

PKB

Pierwszym czynnikiem, od którego zależy kurs walut, jest PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto, czyli całkowity dochód, wytworzony na obszarze danego kraju.
Wzrost PKB powoduje wzrost waluty krajowej, co w efekcie może spowodować obniżenie PKB. Zbyt duży wzrost waluty bowiem prowadzi do podniesienia kosztów eksportu i w konsekwencji spadku PKB.

BEZROBOCIE

Nie bez znaczenia dla kursów walut jest także wskaźnik bezrobocia.
Na wzmocnienie kursu waluty ma również wpływ wskaźnik bezrobocia. Jego spadek bezrobocia powoduje wzmocnienie waluty krajowej.

STABILNOŚĆ POLITYCZNA

Mogłoby się wydawać, że sytuacja polityczna w danym kraju nie ma nic wspólnego z kursem walut, tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Kluczowym jest zaufanie uczestników rynku walutowego w stosunku do rządu danego kraju. Im sytuacja bardziej stabilna, tym stabilniejszy kurs walut.

BANK CENTRALNY

Na kurs walut ma także wpływ polityka banku centralnego. Może on bowiem uwalniać kurs konkretnej waluty i w konsekwencji doprowadzać do wzrostu rat kredytów, zaciągniętych w danej walucie.

STOPY PROCENTOWE

Przewidując kursy walut, zwróćmy uwagę także na stopy procentowe, a dokładniej na realną stopę procentową. Obliczana jest ona na podstawie nominalnych stóp procentowych, od których następnie odejmuje się wskaźnik inflacji. Zależność stóp procentowych w stosunku do kursu walut jest dość prosta; ich podniesienie zazwyczaj prowadzi do wzrostu wartości waluty.
Kursy poszczególnych walut różnią się także niejednokrotnie między sobą w zależności od konkretnego kantoru. Dlatego zanim zaopatrzymy się w walutę na wakacyjne wojaże, porównajmy oferty poszczególnych placówek i wybierzmy tę najbardziej dla nas atrakcyjną.
Netto - logo

Szpitalna 15
32-500 Chrzanów
+48 791 486 730
kontakt@chrzanow-kantor.pl
Pon-Pt: 8 – 20 | Sobota: 8 – 20 |  Niedziela: 10 – 15

Kantor Chrzanów - Kaufland

Trzebińska 50
32-500 Chrzanów
+48 792 486 730
kontakt@chrzanow-kantor.pl
Pon-Pt: 8 – 20 | Sobota: 8 – 20 |  Niedziela: 10 – 15