Kantor Chrzanów

O systemie kursów walutowych-cena waluty

By 20 stycznia 2022 21 października, 2022 No Comments
Kantor Chrzanów - Wymiana Walut
Kantor Chrzanów - Wymiana Walut

Coraz częściej i chętniej robimy zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Kuszą nas atrakcyjne ceny w porównaniu z naszymi Polskimi sklepami. A czy inwestycja w waluty jest opłacalna? Na te i inne pytania dotyczące kursu walut postaram się wam odpowiedzieć w moim artykule.

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest kurs walutowy.

Kurs walutowy- to nic innego jak cena danej waluty wyrażona w innej walucie, czyli kursem waluty może być na przykład  cena euro w dolarach. Kursy walutowe nie są stałe i zależą od kilku czynników:

 • psychologicznych-sentyment inwestorów do danej waluty
 • politycznych -ryzyko polityczne inwestycji
 • ekonomicznych-inflacja, stopy procentowe,
 • instytucjonalnych-zawierane porozumienia, traktaty i umowy międzynarodowe

 Międzynarodowy Fundusz Walutowy za najważniejsze waluty uznaje amerykańskiego dolara (USD), euro (EUR), japońskiego jena (JPY), chińskiego juana (CNY) oraz funta brytyjskiego (GBP). Waluty surowcowe ( CAD, AUD, NZD, RUB) czy rynków wschodzących (RUB, ZAR czy INR) mają znacznie mniejszy udział na rynku walutowym.

System kursów walutowych

Teraz w kilku słowach przedstawie wam systemy kursów walutowych. Możemy wyróżnić kursy stałe, płynne i pośrednie.

 Kurs stały-jest inaczej nazywany kursem sztywnym. Taki kurs wyznacza Krajowy Bank Centralny. Na stałe jest powiązany z daną walutą. W takim kursie znajduje się izba walutowa, która czuwa aby nie doszło do wahań kursowych. Jest też unia walutowa która ustala wspólną walutę dla wielu państw.

Dla kursu płynnego najważniejszym czynnikiem jest podaż i popyt, które kształtują cenę walut. Nie ma w nim interwencji Narodowego Banku Centralnego ale dopuszczana jest interwencja władz.

System kursu pośredniego wykorzystują kraje o niestabilnej sytuacji gospodarczej. W tym systemie możemy wyróżnić:

 1. kurs walutowy pełzający
 2. kurs stały w przedziale wahań – np. 5%,
 3. umowny kurs stały

Jak i kiedy są ustalane kursy walut?

Wymiana walutowa opiera się głownie o podaż i popyt. Każda waluta która będzie podlegać wymianę musi być wyceniona. Podam przykład. Jeżeli zagraniczny bank planuje kupić polskie obligacje musi kupić złotówki. Takie transakcje kształtują nie tylko podaż i popyt ale również cenę walut.

Kiedy wymieniamy jedną walutę na drugą dochodzi do nowej wyceny waluty. Proces nowej wyceny waluty zaczyna się w niedzielę koło północy ponieważ waluty wymieniają instytucje w Azji, a kończy w piątek o północy po zakończeniu pracy amerykańskich instytucji. Warto pamiętać że najkorzystniej wymieniać waluty w dni robocze.

Kto publikuje kursy walut?

Zastanawiać by się można skąd znamy ceny walut. Takie dane udostępniają agencje informacyjne typu Reuters czy Bloomberg. Otrzymują je od instytucji zajmujących się wyliczaniem kursu walut.

Jak czytać kursy walut?

Musimy pamiętać że kursy walut są kwotowane w parach czyli np: EUR/USD. w takiej parze pierwsza waluta to waluta bazowa, druga zaś to waluta kwotowana. Poniżej podam pary które występują najczęściej.

 • USD/CNY
 • GBP/USD
 • EUR/USD
 • USD/JPY

Dane o parach walutowych są aktualne przez sekundę. Zmiany kursów walutowych przedstawia się najczęściej w postaci wykresu. Jednak w przypadku kursów sztywnych te dane są przedstawione w postaci płaskiego wykresu.

Gospodarka krajowa makro a kurs walutowy

Wykresy  walutowe są najlepszym wskaźnikiem sytuacji gospodarczej danego kraju. Pamiętajcie o tym że podaż i popyt na konkretną walutę  uzależnione jest od eksportu i importu. Duży wpływ na cenę waluty mają  również inwestycje zagraniczne oraz turystyka. Na cenę waluty wpływa również stopień bezrobocia jak również wysokość stóp procentowych.

Gdzie wymieniać waluty?

Jeżeli mamy zamiar wymienić walutę na inną gdzie najlepiej to zrobić? Dużo osób wymienia w swoim banku. Ale ja polecam wymienić w kantorze. Dobrą opcją jest wymiana waluty w kantorze online. Taką usługę świadczy na pewno Citibank Handlowy. W tym banku jest opcja wymiany waluty online dzięki aplikacji  Kantor Internetowy Citi. Bank ten umożliwia również sprzedaż i kupno walut po wskazanym przez was kursie (usługa Order Watch).

Netto - logo

Szpitalna 15
32-500 Chrzanów
+48 791 486 730
kontakt@chrzanow-kantor.pl
Pon-Pt: 8 – 20 | Sobota: 8 – 20 |  Niedziela: 10 – 15

Kantor Chrzanów - Kaufland

Trzebińska 50
32-500 Chrzanów
+48 792 486 730
kontakt@chrzanow-kantor.pl
Pon-Pt: 8 – 20 | Sobota: 8 – 20 |  Niedziela: 10 – 15